Privremeni direktor – kratkoročno rješenje za dugoročne probleme

Nakon ostavke Almina Suljića, GIKIL Lukavac je dobio privremenog direktora, Osmana Abadžića, koji je do sada bio Izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove, čije ovlasti uključuju upravljanje kriznim situacijama i osiguranje osnovnog poslovanja kompanije. Prema zakonima Bosne i Hercegovine, privremeni direktor obično ima mandat do šest mjeseci, tokom kojeg bi nadležni organi kompanije trebali imenovati stalnog direktora kroz zakonski definisane procedure.

Problemi u poslovanju i milionski gubici

Kompanija se suočava s ogromnim logističkim problemima zbog prekida željezničkog prometa, koji je ključan za transport sirovina i finalnih proizvoda. Ova situacija izazvala je milionske gubitke, ugrozila radna mjesta 900 zaposlenih i stvorila neizvjesnost za preko 400 povezanih privrednih subjekata. Sindikati i ekonomski stručnjaci ističu da neblagovremeno rješavanje problema može dovesti do daljeg smanjenja tržišnog udjela i potencijalnog zatvaranja kompanije.

Sindikat radnika GIKIL-a upozorava da su ugrožena ne samo radna mjesta, već i egzistencija čitavih porodica. Plate su osigurane još samo za jedan mjesec, a dugoročna stabilnost kompanije ostaje pod velikim upitnikom

Razlozi ostavke direktora Almina Suljića: Loši poslovni rezultati i pritisci

Odlazak Almina Suljića dolazi nakon višemjesečnih pritisaka zbog teške poslovne situacije u kompaniji, koja se suočava s najgorom logističkom krizom u posljednjih 50 godina.

Gubici i logistički problemi

Ključni razlog za ostavku bila je nemogućnost rješavanja logističkih problema uzrokovanih prekidom željezničkog transporta, što je dovelo do višemilionskih gubitaka. GIKIL-ova ovisnost o željezničkom prometu za transport uglja i koksa pokazala se kao kritična slabost u poslovanju, za koju nisu osmišljena alternativna rješenja na vrijeme. Privremena rješenja, poput cestovnog transporta, nisu bila održiva zbog visokih troškova i ograničenih kapaciteta.

Pritisak sindikata i zaposlenih

Sindikat radnika GIKIL-a, ali i granski sindikati, sve su glasnije ukazivali na lošu komunikaciju i nedostatak strategije za zaštitu radnih mjesta. Zaposleni su izrazili zabrinutost za svoju egzistenciju, posebno s obzirom na to da su plate bile osigurane samo za naredni mjesec, bez dugoročnih garancija.

Nedostatak podrške nadležnih institucija

    Suljić je tokom svog mandata više puta ukazivao na izostanak institucionalne podrške u rješavanju ključnih problema kompanije, poput modernizacije postrojenja, rješavanja ekoloških problema i obezbjeđivanja stabilnog tržišta. Iako je GIKIL jedan od najvećih poslodavaca u regiji, reakcije Vlade Federacije BiH i Tuzlanskog kantona bile su sporadične i nedovoljne, što je dodatno otežalo upravljanje kompanijom.

    Naslijeđeni problemi u poslovanju

      Odlazak Suljića treba promatrati i kroz prizmu dugogodišnjih problema u GIKIL-u, uključujući ekološke prekršaje, zastarjele proizvodne kapacitete i sudske sporove s investitorima. Ovi problemi narušili su povjerenje partnera i otežali donošenje ključnih poslovnih odluka.

      Šta dalje za GIKILHitna potreba za strategijom.

      Ostavka direktora Suljića otvara prostor za promjene u upravljanju, ali i dodatno povećava rizik za kompaniju koja se već nalazi u teškoj situaciji. Pritisak na novo rukovodstvo da hitno stabilizuje poslovanje i pronađe održiva rješenja za logističke i finansijske probleme bit će izuzetno velik. U međuvremenu, zaposlenima i lokalnoj zajednici ostaje nada da će GIKIL uspjeti prevladati trenutnu krizu i osigurati kontinuitet rada.

      Pored izazova u upravljanju, izostanak adekvatne reakcije državnih institucija dodatno komplikuje situaciju. Predstavnici sindikata i Vanjskotrgovinske komore BiH apeluju na vlasti da osiguraju infrastrukturnu podršku i donesu strateške odluke kako bi se izbjegle dugoročne posljedice po lokalnu i državnu ekonomiju.

      Imenovanje novog direktora u predviđenom roku od šest mjeseci bit će ključan korak za stabilizaciju poslovanja, ali i signal da kompanija može povratiti povjerenje svojih partnera i zaposlenih. Dalja neizvjesnost mogla bi dodatno destabilizovati GIKIL i značajno uticati na ekonomsko stanje u regiji.