Koliko je logično da najveći zagađivači zraka edukuju djecu i mlade o štetnosti zagađenja zraka?
Lukavac Cement je jedan od najvećih zagađivača zraka u Lukavcu.
Prvo, proces proizvodnje cementa uključuje spaljivanje materijala na visokim temperaturama, što rezultira emisijom štetnih tvari poput prašine (PM10 i PM2.5), sumpor dioksida (SO2), azotnih oksida (NOx) i drugih organskih spojeva. Drugo, problematičan je i bajpas prašine i hlorida u dimnim plinovima, što dodatno zagađuje zrak i doprinosi neprijatnim mirisima.
Gašenje filtera preko noći je posebns priča za sebe.
“U Lukavcu je zabilježen značajan porast oboljelih od teških bolesti povezanih sa zagađenjem zraka. Prema podacima, broj oboljelih od raka pluća u ovom gradu je u stalnom porastu, čineći Lukavac jednim od najpogođenijih područja u Tuzlanskom kantonu.”
Visoke koncentracije štetnih čestica, poput PM2.5, direktno su povezane s povećanjem rizika od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, kao i raka.
Gradske vlasti često zanemaruju ozbiljnost problema i dozvoljavaju da se raznotaznim simboličnim donacijama i “projektima”, Lukavac Cement “opere”, što dodatno pogoršava situaciju.
Umjesto direktnog pritisaka na menadžment Lukavac Cementa da se više ulaže i dosljednije provodi zaštita od zagađenja, dozvoljava im se da se izvuku raznim donacijama i projektima od kojih niti zdravi niti oboljeli Lukavčani nemaju benefite za svoje zdravlje
Jedan od trenutnih projekata Lukavac Cementa ulaganja u zaštitu okoliša, pod nazivom “Poboljšanje kvaliteta zraka kroz unapređenje sistema za kontinuirani monitoring emisija zagađujućih materija u zraki, izvještavanje i edukaciju,” sufinansira Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH. Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta i kontinuiteta mjerenja ugradnjom novog analizatora za kontinuirani monitoring emisija zagađujućih materija u zrak na dimnjaku rotacione peći. U svrhu poboljšanja kvaliteta zraka, projektom je također planirano da se u saradnji sa lokalnom osnovnom školom realizuju eko radionice, uključujući aktivnost zajedničke sadnje drveća. Kroz ove aktivnosti, Lukavac Cement nastoji educirati i potaknuti najmlađe sugrađane i školarce o važnosti zaštite okoliša.
Ukupna planirana vrijednost projekta iznosi oko 360.000 KM, od kojih će federalni Fond izdvojiti 140.000 KM. Vrijeme potrebno za realizaciju svih aktivnosti je sedam mjeseci.
Ako razmislite samo o nazivu projekta, Poboljšanje kvaliteta zraka kroz unapređenje sistema za kontinuirani monitoring emisija zagađujućih materija u zraki, izvještavanje i edukaciju, ne možete se ne zapitati sledeće:
- kako mjerenje zagađenja zraka poboljšava kvalitet zraka?
- kakvu korist po zdravlje građana ima izvještavanje o količini zagađenja,
- da li je logično da zagađivači edukuju o zagađenju zraka?
Pored toga, nije jasno ko još može vjerovati da će sadnja drveća pomoći da Lukavac ima čist zrak i zdrave građane.
Dtvo koje se zasadi danas, treba decenije da postigne punu snagu i kapacitet za pročišćavanjr zraka.
Uostalom, drveće iz zraka uklanja samo CO2, dok sumpor dioksid (SO2), azotni oksidi (NOx) i drugi štetni organski spojevi, kao i kancerogene čestice PM10 i PM2.5, ostaju u zraku.
Na pitanje do kada će se Lukavac Cement za zagađenje zraka i uništavanje zdravlja građana Lukavca izvlačiti redanjem kockica pred Domom Kulture, sadnjom drveća, donacijom prečišćivača zraka u Obdanište, … izvlačiti da ne obezbijedi čist zrak Lukavcu, mogu dati samo Gradske vlasti koje su, na primjer, benefit za zdravlje djece vidjele u udisanja čistog zraka tokom par sati provedenih unutar obdaništa dok ostatak dana ta ista jeca udišu gasove i čestice koji razaraju njihove mlade organizme.
Uostalom, šta sa drugom djecom Lukavca koja nemaju ni taih par dati.čist zrak?