
Izneseno mnogo ideja, ali i problema koji se sa raznih polja negativno odražavaju na potencijalnu zaštitu Bokavićkog brda.
Okrugli sto je održan u Pansionu “Dalton”, u blizini obale jezera Modrac, u prelijepom ambijentu konferencijske sale sa očaravajućim panoramskim pogledom na ljepote Modračkog jezera.

Cilj okruglog stola bio je razmatranje trenutnog stanja Bokavićkog brda i drugih zaštićenih područja u Tuzlanskom kantonu, te podnošenje inicijative za formalnu zaštitu Bokavićkog brda. Razgovaralo se o važnosti očuvanja biološke raznolikosti i kulturnih resursa, analizirale trenutne ekološke prijetnje i razmatrali konkretni koraci potrebni za proglašenje Bokavićkog brda zaštićenim područjem.
Na Okrugli sto su bili pozvani stručnjaci iz raznih struka vezanih za šume, ekologiju i arheologiju, zatim gradski načelnik, predstanvici MZ Bokavići, … te mediji.
Na žalost, gradonačelnik Delić nije mogao prisustvovati okruglom stolu zbog ranije preuzete obaveze prisustvovanja sastanku ekspertnog tima za Trgovsku Goru u Bihaću, ali je zato poslao dva pomoćnika da aktivno sudjeluju.
Nakon impresivnog i detaljnog uvoda od strane mladih članova NVO “STEP”, praćenog izvanrednom vizuelno medijskom prezentacijom, krenula je rasprava i iznošenje faktičkog stanja na terenu, problema na koje se nailazi u pokušaju određivanja nadležnosti – a vezano za regulisanje bespravne gradnje, održavanja čistoće obale jezera i okolnih izletišta, i sl.
Naglašena je važnost očuvanja staništa Sive čaplje i Velikog kormorana, koji obitavaju i gnijezde se baš na stablima šume na Bokavićkom brdu, nedaleko od brsne Modrac.
Nad šumom na Bokavićkom brdu gazduju Šume TK, ispred kojih je nazočio Seid Čorbić, Upravnik šumarije Tuzla, koji je objasnio da Šume TK imaju limitirana ovlaštenja u vezi teme Okruglog stola, ali su spremne učestvovati i doprinijeti na svaki mogući način.
Na žalost, okruglom stolu nije nazočio niko iz Vodoprivrede TK koja gazduje jezerom Modrac i vodnim pojasom oko njega.
Tokom izlaganja i rasprave koja je vođena, dotaklo se mnogih područja nauke, privrede, politike te zaključeno da lokalitet Bokavićko brdo neće biti moguće unaprijediti niti u ekološkom niti u turističkom smislu, bez šire akcije svih aktera na gradskom i kantonalnom nivou, a sve zbog preklapanja nadležnosti i ovlaštenja nad tom zonom.
Predstavnici gradske uprave su istakli da Grad Lukavac ima najveći interes da se inicijativa pretvori u konkretne projekte i realizira i u ekološkom i u turističkom smislu, ali da su Gradu “vezane ruke” zato što nema nadležnosti niti nad šumovitim dijelom Bokavićkog brda, niti nad obalom jezera – vodnim pojasom.
Šumama na lokalitetu Bokavićko brdo gospodare Šume TK, dok priobalni pojas jezera pripada Vodama TK, a ptostorno i politički ta zona pripada Gradu Lukavcu.
Generalni utisak je da su STEP-ovci u suštini odradili sve što je potrebno da inicijativa pretvori u konkretan projekat i da Bokavićko brdo, zajedno sa obalom jezera Modrac, bude ekološki sačuvano i unaprijeđeno, ali i da se iskoriste turistički potencijali tog dijela Grada Lukavca, te da konačni ispjeh zavisi isključivo od političke volje gradskih i kantonalnih vlasti.


