Kitovi su sisari, i kao svi drugi sisari, doje svoje mlade mlijekom.

Majke kitova, poput svih sisavaca, hrane svoje mladunce mlijekom. Ovaj proces je fascinantan i prilagođen njihovom vodenom okruženju, omogućavajući mladuncima da dobiju potrebne hranjive tvari za rast i razvoj.

Kitovi su prilagođeni životu u vodi, a to uključuje i način na koji doje svoje mlade. Za razliku od kopnenih sisavaca, kitovi nemaju bradavice koje se mogu uhvatiti usnama. Umjesto toga, mlijeko se ispušta kroz specijalizirane mliječne žlijezde koje se nalaze u preponskom području majke.

Majka kit izbacuje svoje mlijeko dok je njezino mladunče blizu kako bi se hranilo. Ovaj proces je moguć zahvaljujući specifičnom mišićnom tkivu koje okružuje mliječne žlijezde i koje omogućava kontrolu protoka mlijeka.

Mlijeko kitova je izuzetno bogato mastima i proteinima. Dok ljudsko mlijeko sadrži oko 4% masti, mlijeko kitova može sadržavati čak do 50% masti. Ovaj visoki sadržaj masti je ključan za brz rast mladunca, pružajući mu potrebnu energiju i izolaciju u hladnom okeanu.

Period dojenja varira među različitim vrstama kitova, ali generalno traje nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Tokom ovog perioda, mladunci brzo rastu, dobivajući na težini i jačajući svoje plivačke sposobnosti.

Dojenje je energetski izuzetno zahtjevan proces za majku. Kitovi mogu izgubiti značajnu količinu težine tokom perioda dojenja, jer koriste svoje rezerve masti da bi proizveli visokokalorično mlijeko. Majke često moraju preplivati velike udaljenosti u potrazi za hranom kako bi održale svoje energetske potrebe.