
Pravedno bi bilo da i djeca mogu roditeljima naplaćivati druženje sa unucima?
U današnje užurbano vrijeme roditelji često nemaju dovoljno prostora za manevar. Dječji vrtići su pravi spas, a kad u njima nema mjesta, dadilje uskaču u pomoć i često su vrlo cijenjene.
Međutim, baka-servis je najbolja opcija, posebno za malu djecu. Oni koji imaju ovu mogućnost su presretni i zahvalni na dragocjenoj pomoći svojih roditelja. Bake i djedovi su uvijek tu za nas i pomažu kad god mogu, od naših najranijih dana do trenutka kad i sami postanemo roditelji.
No, postavlja se pitanje koliko bismo trebali pokazivati zahvalnost roditeljima za njihovu pomoć. Treba li ta zahvalnost ponekad, ili uvijek, uključivati i novčanu naknadu?
Šveđani su našli odgovor na ovo kontroverzno pitanje i on je “da”. Početkom juna uveden je zakon koji omogućava bakama i djedovima da dobiju odgovarajuću novčanu naknadu za čuvanje unuka do tri mjeseca tokom njihove prve godine života.
Švedska je već među vodećim europskim zemljama po pitanju roditeljskog dopusta, a roditeljsku naknadu isplaćuju do 16 mjeseci po djetetu, što ukupno iznosi 480 dana.
Bake i djedovi vole svoje unuke i često im nije teško čuvati ih kad god treba. No, s obzirom na male mirovine i troškove dadilja, postavlja se pitanje bi li bilo u redu svojim roditeljima nadoknaditi barem osnovne troškove čuvanja djeteta i novčanom naknadom pokazati koliko se cijeni njihova pomoć.
Naravno, ljubav prema unucima je neizmjerna, a postoje mnogi razlozi zašto bi djeca trebala provoditi vrijeme s bakama i djedovima. Jasno je da im nije teško brinuti se za unuke i družiti se s njima, čak i bez naknade.
I tako Šveđani, nakon što su urušili odnos roditelj dijete, idu korak dalje u urušavanju odnosa unutar porodice, ovaj put između roditelja i baka i djedova.