U duelu je Fajrudin Skopljak to “produžio” na tri i po, a Edin Delić na čak 17 godina

Grad Tuzla je svoj problem s nestašicom pitke vode konačno riješio 2006. godine, kada je prestala redukcija vode. Ključni moment bio je izgradnja fabrike za prečišćavanje vode na lokaciji Cerik, koja koristi vodu iz akumulacije Modrac. Ova fabrika omogućila je dodatnih 300 litara vode u sekundi, što je u potpunosti zadovoljilo potrebe grada.

Projekat izgradnje fabrike za prečišćavanje vode na lokaciji Cerik, koja koristi vodu iz akumulacije Modrac, trajao je od ideje do pokretanja u pogon ukupno oko 2 godine. Sporazum o kreditiranju projekta potpisan je u decembru 2004. godine između Vijeća ministara BiH, Vlade FBiH i drugih relevantnih subjekata. Nakon toga, radovi su započeli, a fabrika je puštena u pogon u novembru 2006. godine.

– Na osnovu Sporazuma između Vlade Republike Mađarske i Vijeća ministara BiH o uspostavljanju okvirnog programa za finansijsku kooperaciju ‘Rješavanje problema vodosnabdijevanja Brčko Distrikta BiH i Općine Tuzla’, koji je potpisan 19. novembra 2004. u Budimpešti, Tuzla je uz pomoć mađarske vlade uspjela uspješno okončati projekat u predračunu vrijedan 13,5 miliona KM.

– U decembru 2004. u Sarajevu je potpisan Sporazum o kreditiranju i garanciji između Vijeća ministara BiH, Vlade Federacije BiH (FBiH), JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla i mađarske Export-import banke LTD, kojim je odobren kredit od 5.800.000 eura (11.343.814,00 KM) za projekat „Nabavka i izgradnja postrojenja za prečišćavanje vode iz akumulacije Modrac.

– Nakon provedenog tendera za izbor najpovoljnijeg ponuđača za izgradnju fabrike pitke vode, odabrana je firma Zenon system KFT iz Mađarske, koja se u roku od 15 mjeseci obavezala izgraditi i pustiti u pogon Fabriku pitke vode u Ceriku.

– Devetnaestog novembra 2006. u cijeloj Tuzli prestala je redukcija vode, jer je proradila Fabrika izgrađena na lokaciji postojećeg rezervoara ‘Cerik’, a koja se vodom snabdijeva iz akumulacije Modrac putem cjevovoda TE Tuzla. Izgradnjom ove fabrike za ovu općinu obezbijedile su se dodatne količine pitke vode od 300 litara u sekundi, što je za potrebe Tuzle više nego dovoljno.”

(Izvor: https://tuzlanski.ba/vijesti/bih/kako-je-tuzla-rijeila-problem-redukcije-vode-a-sarajevo-to-ne-moe/22970)

U posljednje 3,5 godine, Tuzla je nastavila raditi na modernizaciji vodovodne mreže, zamjenjujući stare cijevi i pumpe kako bi smanjila gubitke vode i poboljšala ekološku ispravnost. Projekat modernizacije uključuje investiciju od 25 miliona KM, pri čemu će se cjelokupna mreža podići na najviše evropske standarde, osiguravajući stabilno vodosnabdijevanje do 2035. godine.