Namjerno puštanje protivnika da pobijedi se svrstava u namještanje rezultata.

Na fudbalskoj utakmici između Radničkog iz Lukavca i Svatovca iz Poljica, u 87. minuti utakmice rezultat je bio 1:1.

U jednoj akciji, igrač Svatovca dodao je loptu u noge igraču Radničkog, koji je krenuo prema golu i dodao loptu Amaru Džinriću kojem su se protivnički igrači doslovno sklanjali s puta, a golman Dino Čizmić nije ni pokušao intervenirati, već je mirno stajao dok je Amar Džibrić postigao gol za pobjedu.

Titulu u ovom prvenstvu osvojio je Dinamo Donja Mahala, ali budući da nemaju uvjete za igranje u Prvoj ligi Federacije BiH, njihovo mjesto je preuzela drugoplasirana ekipa, Svatovac. U posljednjem kolu, Svatovac je trebao izbjeći poraz od Radničkog kako bi zadržao drugo mjesto, ali poraz je rezultirao da Radnički zauzme drugo mjesto i ostvari doigravanje za ulazak u Prvu ligu FBiH.

Namještanje rezultata u sportu može imati ozbiljne posljedice, uključujući kazne od sportskih organizacija, financijske kazne, diskvalifikaciju timova, suspenzije igrača i trenera, gubitak povjerenja navijača i općenito negativan utjecaj na integritet i ugled sporta.

U ovom konkretnom slučaju, moglo bi doći do disciplinskih mjera protiv oba tima, uključujući diskvalifikaciju ili oduzimanje bodova.

Namještanje rezultata u sportu može biti tretirano i kao krivično djelo u Federaciji BiH, ali to ovisi o konkretnom slučaju i primjenjivom zakonu. U Bosni i Hercegovini, postoji zakonodavstvo koje regulira sportske aktivnosti i može kazniti namještanje rezultata. To bi moglo biti obuhvaćeno Zakonom o sportu, ali može biti i povezano s drugim zakonima poput Zakona o prevenciji korupcije ili krivičnim zakonima koji se odnose na prevaru ili manipulaciju.

Izvor: SodaLive