Almedin Aliefendić (SDA), Zastupnik Zastupničkog doma Parlamenta F BiH, podnio inicijativu da TE Kakanj godišnje izdvaja 3.000.000 KM više u gradski budžet.

Zastupnici u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, Almedin Aliefendić (SDA), podnio je zahtjev za uvrštavanje izmjena Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda od rada termoelektrana u dnevni red 10. vanredne sjednice Parlamenta Federacije BiH, zakazane za 4. septembar 2024. godine.

Ove izmjene, koje predlaže u saradnji s kolegom Slađanom Ilićem (SDP), delegatom Doma naroda iz Tuzle, imaju za cilj osigurati pravičniju kompenzaciju za lokalne zajednice koje trpe posljedice rada termoelektrana.

Važeći zakon predviđa da termoelektrane izdvajaju 0,0015 KM po proizvedenom kilovatsatu (kWh) električne energije za lokalne zajednice na čijem području se nalaze. U praksi, to znači da općina Kakanj, kao domaćin jedne od najvećih termoelektrana u zemlji, godišnje prima oko 3 miliona KM. Međutim, predlagači izmjena smatraju da ova naknada nije dovoljno usklađena s trenutnim ekonomskim uvjetima, uključujući inflaciju i rast troškova života.

„Ove naknade nisu adekvatne s obzirom na ekonomske promjene koje su se desile u protekloj deceniji. Zato smo predvidjeli povećanje izdvajanja na 0,0030 KM po proizvedenom kilovatsatu, što bi značilo dodatnih 3 miliona KM godišnje za budžet općine Kakanj,“ izjavio je jedan od predlagača. On naglašava da je cilj ovih izmjena stvoriti ravnotežu između ekonomske koristi koju termoelektrane donose i obaveza prema zajednicama koje direktno trpe posljedice njihovog rada.

Izmjene zakona, kako navode predlagači, rezultat su dugotrajnih konsultacija s predstavnicima vlasti, uključujući i premijera Federacije BiH. „Prije tri mjeseca, obavio sam konsultacije s premijerom Federacije BiH u vezi s ovim izmjenama. Nadamo se da će Vlada svojim mišljenjem ili preuzimanjem našeg prijedloga zakona podržati ove izmjene i time ispraviti nepravdu prema sredinama koje trpe onečišćenje,“ dodao je zastupnik.

Zastupnici su također svjesni da se sjednica održava u periodu godišnjih odmora, ali ističu da je rad na ovakvim inicijativama od suštinskog značaja i da ne smije trpjeti zbog sezonskih pauza. „Kao odgovorni zastupnici, smatramo da ne smijemo gubiti vrijeme u radu na inicijativama koje će donijeti konkretne koristi našim građanima,“ istakli su predlagači.

Ako budu usvojene, ove izmjene zakona osigurat će da prihodi ostvareni kroz rad termoelektrana budu usmjereni na poboljšanje kvaliteta života u lokalnim zajednicama, posebno u područjima koja su najviše pogođena ekološkim izazovima. „Ovaj zakon ne predstavlja samo ekonomski, već i moralni i ekološki iskorak prema pravednijem društvu, gdje su interesi građana zaštićeni i uvaženi,“ zaključio je jedan od predlagača.

Ostaje da se vidi hoće li Parlament Federacije BiH i Vlada FBiH podržati ove izmjene koje su, kako predlagači vjeruju, nužne za pravedniju raspodjelu prihoda i pravičnu nadoknadu za lokalne zajednice.