U isto vrijeme u Lukavcu sve veći broj zahtjeva javnim kuhinjama i humanitarnim organizacijama, a plate među najnižim i Federaciji.

U jučerašnjen članku web portala Večernji.ba, pomenut je i Lukavac kao deseti grad u BiH po godišnjoj potrošnji od preko 100.000.000 KM.

U članku se Lukavac poredi sa Tešnjem, Širokim, Živinicama, …

U Večernjaku misle da za to treba zahvaliti postojanju “velikog broja uspješnih poslovnih subjekata koji pak generiraju i veći životni standard.”

Očito da misle da se plate u Lukavcu mogu uporediti sa onima u drugim pomenutim gradovima.

Uporediti Lukavac sa 45.000 stanovnika sa, recimo, Širokim Brijegim, koji ima oko 28.000 stsnovnika i u njemu je uglavnom privatni biznis – dobrim dijelom zasnovan na ovlaštenim distributerima za BiH, i nije baš realna slika. Otud podatak da je u Širokom čak “129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milijun KM“, a da je čak “6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 milijuna maraka” – i sve su u privatnom/porodičnom vlasništvu.

Nije samo Široki Brijeg.

Druga lokalna zajednica koja se uzima kao primjer uspješnosti je Tešanj, u kojemu je lani bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milijun KM, a od toga četiri s prihodima većim od 100 milijuna, gdje su takođe većina najvećih kompanija u privatnom vlasništvu.

Zašto podaci te vrste nisu prikazani i za Lukavac?

Koliko vam realno djeluje da po potrošnji “deseto mjesto drži Lukavac sa 129,5 milijuna maraka potrošnje. Odmah iza su Živinice sa 122,6 milijuna maraka.”

Interesantni su podaci i o brojevima zaposlenih. Tako je:

  • u Lukavcu taj broj na dan 30. marta ove godine iznosio 11.030, a prošle godine na isti dan 10.981,
  • u Živinicama je taj broj 13.195, a godinu ranije 12.925,
  • u Širokom Brijegu broj zaposlenih na dan 30. marta ove godine 8681, a prošle godine u isto vrijeme 8457.
  • u Tešnju pak 13.176 zaposlenih, a prošle godine u isto vrijeme 13.078.

Uzevši sve u obzir, u Večernjaku gotovo da imaju idiličnu sliku o životu u Lukavcu, pa su u tom zanosu povjerovali i u izgradnju autoputa Tuzla – Orašje “u bližoj budućnosti”, očito zanemarujući da te najave dolaze u vrlo teškoj izbornoj godini za sve političke subjekte u Federaciji.

Bojimo se da pregled ne pokazuje realnu sliku o “bogatstvu” cijele populacije Lukavca, i da se ponavlja situacija sa zaposlenjima Lukavčana u KBR-u dok je IFOR/SFOR bio u BiH, te dok je veliki broj građana TK, većinom sa Lukavačke opštine, bio na radu u Iraku i Afganistanu,

Sada je to slučaj sa malim brojem ljudi koji su u zadnjih godinu – dvije došli do velikih novčanih sredstava kroz odštete za rad u Afganistanu i Iraku, što je ponovo dovelo do većeg broja kupovine stanova, građ. materijala i svega potrebnog za izgradnju, renoviranje ili namještanje stana/kuće, te kupovine novih automobila, što je ponovo u Lukavcu podiglo cijene nekretnina, hrane i svega ostalog za sve građane.

U prilog tome idu izvještaju javnih kuhinja i humanitarnih organizacija o sve većem broju onih koji traže način da svoje svakodnevne potrebe za ishranom ili liječenjem upotpune ili ispune preko njihovih usluga i pomoći.

Kada znate stranu priče koja je nepoznata uredništvu Večernjaka, savim je jasno da oni imaju pogrešnu sliku o Gradu Lukavcu i ukupnoj novčanoj moći svih njegovih građana.

Jedno je sigurno, ovakvi članci će biti brutalno iskorišteni kao “argument” vladajućim struktirama u pomenutim gradovima i općinama da su dobro vodili svoje lokalne zajednice i da ih u oktobru treba ponovo izabrati da nastave sa “napretkom”.

Pitanje je samo da li će građani ovih gradova i općina više bjerovati Večernjaku i političarima, ili svojoj svakodnevnici i praznim novčanicima i frižiderima.