Lider Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kritikovao je bivšu ministricu vanjskih poslova Biseru Turković zbog, kako tvrdi, netačnih navoda o njenoj ulozi u uvođenju sankcija Miloradu Dodiku.

Aktuelni ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković oglasio se na društvenim mrežama nakon istupa bivše ministrice Bisere Turković, osvrćući se na njene tvrdnje o diplomatskim uspjesima tokom mandata na čelu bh. diplomatije.

Konaković navodi da je Turković, komentarišući službena putovanja i rezultate diplomatskih aktivnosti, ponovila tvrdnje da je njena diplomatija zaslužna za sankcije uvedene predsjedniku Republike Srpske Milorad Dodik.

– „SDA se hvali da je izlobirala sankcije za Dodika, ona to nabraja kao uspjeh svoje diplomatije“, napisao je Konaković, dodajući da istu tvrdnju, prema njegovim riječima, ponavljaju članovi i simpatizeri te stranke.

U objavi je Turković postavio nekoliko pitanja, među kojima i:

  • da li zna da se Dodik nalazi pod američkim sankcijama još od 2017. godine, te
  • da li su, kako je naveo, u istom periodu „završene sankcije“ i za druge funkcionere povezane sa SDA.

Konaković je također podsjetio da je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini u vrijeme proširenja sankcija bio Michael Murphy.

Na kraju objave najavio je da će javnosti dodatno pojasniti šta podrazumijeva diplomatija i ponovo kritikovao troškove službenih putovanja svoje prethodnice, navodeći da je prosječna cijena pojedinih putovanja iznosila oko 8.500 KM.

Objava predstavlja nastavak političkih polemika između aktuelnih i bivših zvaničnika o rezultatima rada Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, kao i o ulozi domaće diplomatije u međunarodnim procesima koji se odnose na Bosnu i Hercegovinu.