Svako malo neki dušebrižnici se zalete kroz Lukavac da kontrolišu kvalitet izvora vode na kojima građani mogu BESPLATNO sipati vodu za piće.
Nedavno je Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, kontrolisao izvore pitke vode na teritoriji TK, pa tako i u Lukavcu.
Ovaj put, po njima, Petrak i Barutna “nisu za piće”.
E pa ne može čovjek da se ne zapita, kako pored toliko rezultata analiza vode u Lukavcu koje vode u Lukavcu proglašavaju zagađenim raznim bakterijama, u Lukavcu nikada nije bilo neke epidemije stomačnih oboljenja?
Ovaj put postoji DOKAZ za osnovanu sumnju da je Zavod LAGAO za barem jedan izvor u Lukavcu. Vjerovatno i za onaj drugi, ali za to trebutno nemamo dokaza.
Naime, 24. Jula 2924. godine, Zavod je objavio spisak izvora NEISPRAVNIH voda za piće na našem Kantonu, pa tako i za Lukavac. Prema tom “nalazu”, izvori sa kojih vodu za piće sipa NAJVIŠE grsđana, Petrak i Barutna, su proglašeni “neispravnim za piće“.
Međutim, Viječe Mjesne zajednice Lukavac grad je odlučilo da 29.07.2024. godine, samo uradi analizu vode izvora Petrak i, gle čuda, voda na Petraku je ispravna za piće.
Doduše, pronađeni su ANTRAKOIDI, ali Antrakoidi su sekundarni biljni metaboliti koji pripadaju grupi antrakinona. Ovi spojevi su često prisutni u nekim biljkama i koriste se zbog svojih laksativnih svojstava. Antrakoidi se nalaze u biljkama kao što su aloja, kora krkavine, list sene i rabarbara.
Antrakoidi u maltene ljekoviti jer se koriste u medicini zbog svojih laksativnih svojstava. Neki antrakinoni, uključujući antrakoide, imaju antimikrobna svojstva i mogu biti efikasni protiv određenih bakterija, gljivica i virusa.
Ne može čovjek da se ne zapita, kako se Petrak za par dana očisti da u uzorku nema nikakvih bakterija pa ni tih “koliformnih”, za koje čak nisu naveli ni kojih koliformnih.
Inače, koliformne bakterije su grupa mikroorganizama koji se prirodno nalaze u tlu, vegetaciji i u probavnom traktu toplokrvnih životinja. Njihovo prisustvo u vodi za piće često se koristi kao indikator fekalnog zagađenja, što može ukazivati na prisustvo patogenih mikroorganizama koji mogu izazvati bolesti.
Koliformne bakterije se dijele na tri glavne grupe:
- Totalne koliforme: Ukupna grupa koliformnih bakterija koje uključuju i fekalne i ne-fekalne vrste.
- Fekalne koliforme (Escherichia coli): Specifična podgrupa koliformnih bakterija koja potiče iz probavnog trakta toplokrvnih životinja, uključujući ljude.
- Termotolerantne koliforme: Koliformne bakterije koje mogu preživjeti i rasti na povišenim temperaturama.
Postoji nekoliko metoda za uništavanje koliformnih bakterija u vodi za piće:
- Hlorisanje: Dodavanje hlora ili hlornih spojeva (poput natrijum hipohlorita) je jedna od najčešće korištenih metoda za dezinfekciju vode. Hlor efikasno ubija bakterije, viruse i druge mikroorganizme.UV zračenje:
- Ultraljubičasto zračenje može uništiti DNK mikroorganizama, uključujući koliformne bakterije, čime ih onesposobljava da se razmnožavaju.
- Kuhanje: Vrenje vode najmanje jednu minutu (ili tri minute na višim nadmorskim visinama) efikasno uništava koliformne bakterije i druge patogene.Filtracija:
- Korištenje specijaliziranih filtera, poput onih sa aktivnim ugljem ili keramičkim filterima, može ukloniti koliformne bakterije iz vode.
- Ozonizacija: Ozon (O3) je snažan oksidans koji može uništiti mikroorganizme u vodi, uključujući koliformne bakterije.Kemijska dezinfekcija:
- Korištenje drugih kemijskih sredstava poput joda ili kalijum permanganata može također biti efikasno u uništavanju bakterija u vodi.
Uzevši sve u obzir, ne možemo da se otmemo sumnji da su analize urađene s ciljem da građani umjesto da sipaju i piju besplanu vodu – vodu za kuhanje i piće kupuju u tržnim centrima.
Da bismo umjesto sumnje iznijeli nepobitnu tvrdnju, trebali bismo dokaze.
Da imamo dokaze, morao bi neko tužiti.
Da neko tuži – morao bi doživjeti da se podigne optužnica.
Da se i podigne optužnica – trebalo bi doživjeti presudu.
Da bi presuda bila provedena – morali bi na vlast doći ljudi iz Njemačke, Japana, Tunguzije, … ako i njih “s vrata” ne bi mangupi uhvatili u šemu.
Jedino što Vam svako dobronamjeran može savjetovati je:
- ne izlažite se riziku konzumiranja vode koja se proglasi neispravnom za piće ALI
- ne vjerujte nikome, i HITNO uradite analizu te iste vode i nekoj nedržavnoj i neovisnoj laboratoriji.