Koliko su određeni potezi lokalnih vlasti opštine, a kasnije Grada Lukavac, iz prošlosti, politikanstvo i nepromišljene izjave Gradskih zvaničnika doprinijele situaciji sa GIKIL-om?

U kontekstu sadašnje situacije u GIKIL-u, Grad Lukavac, kao zajednica direktno pogođena krizom u GIKIL-u, također ima odgovornost u ovoj situaciji. Iako su ključni ekonomski i pravni problemi vezani za više nivoe vlasti, lokalna vlast može i treba odigrati značajnu ulogu:

Socijalni mir
Lokalne vlasti svojim izjavama i javnim nastupima moraju doprinositi smirivanju situacije, posebno u trenutku kada je socijalni mir u Lukavcu ugrožen. Radnici i njihove porodice već osjećaju neizvjesnost, a dodatna polarizacija ili politizacija krize može samo produbiti probleme. Odnos prema situaciji u GIKIL-u treba biti odgovoran i usmjeren ka rješavanju problema, a ne eskalaciji tenzija.

Pravna i administrativna podrška
Grad Lukavac može pružiti podršku kroz ubrzavanje administrativnih procedura za kompaniju, poput izdavanja potrebnih dozvola ili uklanjanja lokalnih birokratskih prepreka. Time bi se smanjila složenost poslovnog okruženja i omogućila lakša implementacija potrebnih mjera za stabilizaciju.

Uloga u ekološkim pitanjima
Lokalne vlasti mogu inicirati dijalog između kompanije i građana kako bi se pronašlo balansirano rješenje za ekološke izazove. Grad Lukavac može koordinirati sa stručnjacima i predstavnicima zajednice kako bi osigurao da se ekologija ne koristi kao izgovor za gašenje, već kao prilika za modernizaciju i očuvanje radnih mjesta.

Podrška radnicima
Grad Lukavac treba osigurati podršku radnicima kroz socijalne programe, pružanje besplatne pravne pomoći i omogućavanje lakše prekvalifikacije ili zapošljavanja u slučaju gašenja određenih proizvodnih kapaciteta.

Ali šta sa onim što se dešavalo u prošlosti, što je činjeno i govoreno od strane odgovornih lokalnih zvaničnika, a što je moglo doprinijeti ugrožavanju ugleda, rada i poslovanja GIKIL-a?

Na osnovu istraženih izvora, odgovornost lokalnih vlasti Grada Lukavac za trenutnu situaciju u kojoj se nalazi GIKIL može se razmatrati u kontekstu odnosa prema ekološkim i privrednim izazovima u proteklim godinama.

Načelnik Edin Delić je u prošlosti u više navrata prilično oštro naglašavao potrebu balansiranja između zaštite okoliša i očuvanja radnih mjesta. Iako je upozoravao na neodgovorno ponašanje GIKIL-a, uključujući neispunjavanje obaveza prema okolišnim standardima, njegovi istupi su istovremeno sadržavali apel za konstruktivne mjere umjesto radikalnih poteza koji bi ugrozili socijalni mir.

Delić je ranije, sa jedne strane, isticao da ekološki ekstremizam nije rješenje, te je pozvao na uvođenje robusnih mehanizama kontrole i ulaganja u zaštitu okoliša od strane nadležnih institucija, uključujući i strane investitore, a sa druge strane je pod upitnik stavljao važnost GIKIL-a za lokalnu zajednicu kao kolektiva koji zapošljava oko 900 radnika. Takođe, lokalne vlasti su bile uključene u pregovore i komisije vezane za okolišne dozvole GIKIL-a, ali su ograničene svojim ingerencijama u odnosu na državne organe​​​​. To je nadoknađivano javnim istupima i izjavsma u mefijima, koji su povremeno bili možda i više nego nepromišljeni.

Uprkos ovim naporima, lokalne vlasti su često kritikovane zbog neefikasnog pritiska na GIKIL da ispuni svoje obaveze, uključujući investicije od 111 miliona KM u ekološke mjere. Međutim, odgovornost se dijeli s višim nivoima vlasti, s obzirom na to da su ključni alati za promjene izvan nadležnosti lokalne administracije​​​​.

Lokalne vlasti mogle bi doprinijeti kroz bolje usklađivanje sa kantonalnim i federalnim institucijama, intenzivnije uključivanje u procese donošenja odluka i kontinuirano smirivanje javnosti kroz transparentnu komunikaciju, međutim, gotovo u pravilu to je sabotirano i prije ikakve šanse za dijalog, oštrim politikanskim i populističkim javnim istupima i izjavsma grafonsčrlnika Delića prema višim nivoima vlasti.

Njihove izjave bi danas, više nego ikada prije, trebale promovirati socijalni mir i rješavanje problema kroz dijalog, što je i ranije naglašavano kao ključan pristup​​.

Iz pojedinih izjava grsdonačelnika Grada Lukavac, Edina Delića, u proteklim godinama, jasno je da su lokalne vlasti, na čelu sa njim,
netijetko iznosile vrlo oštre i nepromišljenr stavove prema GIKIL-u, naročito u vezi sa ekološkim problemima koje fabrika izaziva.

Delić je često isticao kako je situacija u GIKIL-u rezultat dugogodišnjeg zanemarivanja ekoloških propisa, a njegove izjave bile su usmjerene ka oštroj kritici prema neodgovarajućem upravljanju, uključujući uštede na remontu i izbjegavanje ulaganja u modernizaciju opasnih tehnologija.

U razgovori za medije, Delić je izjavio da su ovakvi problemi proizvod političkog ponašanja i nedostatka odgovornosti prema okolišu, ali i doza neefikasnosti u državnim inspekcijama i privatizaciji GIKIL-a​​​​.

– “Ima tu objektivnih razloga – to je zastarjela tehnologija, prljava industrija, zapošljava veliki broj ljudi i to je ono što možda GIKIL-u ide u prilog. Ali, s druge strane imamo i dosta drugih pitanja – kriminalna privatizacija, kao prvo, a potom i činjenica da država nije ni kroz inspekcije ni kao suvlasnik u GIKIL-u ništa uradila kako treba. Dobar dio svih pitanja oko GIKIL-a je u političkoj sferi. Oni koji su mogli ranije uticati na GIKIL i donijeti odluke da se stvari promijene, to nisu uradili i sad je ovakvo ponašanje u GIKIL-u omogućeno. A u međuvremenu, uprava GIKIL-a je pronašla efikasnije i jeftinije načine da blokira ili inhibira državni sistem, pa zašto onda da investira u obnovu proizvodnje” – kazao je Edin Delić 2018. godine za Oslobođenje.

(https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/havarija-u-gikil-u-je-odraz-ponasanja-vlasti-384145)

Iako se Delić slaže s kritikama da GIKIL ne ulaže dovoljno u zaštitu okoliša, on je također upozorio da političke i ekonomske sile nisu omogućile promjene u tom smjeru. Naglasio je da, iako fabrika zapošljava veliki broj ljudi, ekonomski značaj GIKIL-a za grad Lukavac nije onakav kakvim se prikazuje, jer profit koji ostvaruje većinom odlazi van BiH​​.

Njegove izjave su nerijetko izazivale reakcije, i to ne samo od strane GIKIL-a, već i od opozicije u Gradskom vijeću, koja mu je zamjerila na preoštrim istupima koji su mogli podstaći negativnu percepciju fabrike i čak ugroziti socijalni mir u Lukavcu.

Takve izjave, iako opravdane u kontekstu ekoloških problema, mogle su stvoriti napetosti u društvenom okruženju i izazvati strah među građanima.

Stoga, iako su lokalne vlasti u prošlosti imale pravo ukazivati na zagađenje i prijetnje po zdravlje, njihov način komunikacije trebao je biti pažljiviji, a smirivanje situacije trebalo bi biti prioritet kako bi se izbjegli dalji socijalni konflikti​​.