
A možda ih to ne dotiče jer se dešava na selu a ne u gradu?
Zadnji javno objavljeni slučaj bacanja smeća pored puta se desio u mjesnoj zajednici Jaruške, gdje je neko iz automobila izbacio vreću sa smećem.
Ovi vrijedni domaćini ne žele da pored njihovih puteva bude razbacano smeće, ali očito ne mogu sami izaći na kraj sa time.
Bacanje smeća pored puteva, je dugogodišnji problem, i ni jedna garnitura Lukavačkih vlasti do sada nije ozbiljno i konstruktivno krenula u sistematsko rješavanje tog problema.
Vlast je problem polušala riješiti tako što je nametnula obavezu odvoza smeća za sva seoska domaćinstva – problem nije riješen.
Bilo je prijedloga da se ugradi video nadzor na mjestima gdje se smeće najčešće baca – to nije čak ni učinjeno.
Postoji vrlo jednostavno i efikasno rješenje, koje rješavanje problema uključuje cijelu zajednicu, a to je:
- Da gradsko Vijeće donese Odluku po kojoj je kazna za bacanje smeća 100 KM.
- Da gradsko vijeće donese odluku da se od naplaćene kazne isplati NAGRADA u iznosu od 50 KM onome ko prijavi bacanje smeća i kao dokaz priloži fotografilju ili video snimak prekršaja na kom bi se prekršitelj mogao identifikovati.
Višestruka je korist od ovog jednostavnog rješenja:
- Građani bi se animirali da (barem za novac) budu društveno odgovorni, s nadom da bi to s vremenom prešlo u naviku.
- Oni koji bacaju smeće bi prestali, ili barem drastično smanjili bacanje smeća jer nikada ne znaju ko “lovi nagradu” – ili bi se “ispucali” plaćajući kazne.
- Ne bi se moralo ulagati u opremu za video nadzor već bi sami građani bili video nadzor.
- Gradski budžet bi se punio od naplate kazni.
- Prekršioci bi sami plaćali nagradu onima ko ih prijavi.
Ali, izgleda da nikome nije u interesu eliminacija problema bacanja smeća jer se to u pravilu dešava po selima a ne u gradu.
Dokle tako – videćemo.
Vlast će da priča, mlati praznu slamu i kolektivno kažnjava selo – seljaci će da plaćaju kaznu (odvoz smeća) za njihovu nezainteresovanost i nerad.