Tokom desetak dana nereda i protesta paljeni su automobili, razbijani izlozi i prozori, grupe ljudi su uništavali hostele za migrante, palili džamije, gađali ciglama, flašama i kamenicama policajce i uzvikivali slogane protiv muslimana i migranata Policija je na nasilje odgovarala silom, ali nije mogla izaći na kraj sa velikim brojem agresivnih protestanata.

Država Velika Britanija je odlučila da oštro reaguje na ovakve pojave, pa je formirana specijalna policijska jedinica od oko 6.000 članova koja će reagovati na svako nasilje.

Amtimigrantsko raspoloženje je eskaliralo nakon što je je mladić ušao u plesnu radionicu koja nosi ime popularne pop pevačice Tejlor Svift i nožem ubio tri devojčice, a još nekoliko djece i odraslih ranio.

Proteste su pokrenule lažne informacije da je zločin počinio mladić od 17 godina po imenu Ali al-Šakati i da je musliman imigrant.

U stvari, osumnjičeni je 17-godišnji Britanac Aksel Muganva Rudakubana, čiji su roditelji iz Ruande, i cijela njegova porodica je hrišćanska.

Sve vrijeme na društvenim mrežama su se širile dezinformacije o muslimanskom migrantu.

Društvene mreže su postale i ključni način koordinacije nemira.

Posle prvih nereda u Sautportu, sjeverno od Liverpula, gde su ubijena deca, policija je saopštila da su umiješane pristalice Engleske odbrambene lige.

Ali antiimigrantska i islamofobična grupa se odavno raspala, a analiza BBC-a je otkrila da nije postojao nijedan organizator nereda u različitim gradovima.

Protesti se odvijaju isključivo u najsiromašnijim zajednicama, dok se i naprednijim i bogatijim dijelovima gradova živi normalno, kao da se ništa ne dešava.