Grad je jutros bio prekriven dimom i mirisom paljevine, dok mjerenja pokazuju vrlo zagađen zrak. Nadležne službe upozoravaju građane na povećan oprez.
Mostar se jutros probudio obavijen gustom izmaglicom i jakim mirisom paljevine nakon velikog požara koji je zahvatio deponiju Uborak.



Zbog ozbiljnosti situacije, gradske vlasti proglasile su stanje tehničko-tehnološke nesreće kako bi omogućile bržu reakciju nadležnih službi, sanaciju posljedica i organizaciju privremenog sistema zbrinjavanja otpada.
Prema posljednjim podacima sa mjernih stanica Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kvalitet zraka u Mostaru ocijenjen je kao vrlo zagađen, a povećane koncentracije štetnih čestica posljedica su gustog dima koji se proširio iznad grada.
Gradonačelnik Mostara izjavio je da je požar izazvao veliku materijalnu štetu na deponiji. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema, dok su vatrogasci uspjeli spriječiti širenje vatre na upravnu zgradu i okolno područje.


U gašenju požara učestvovale su vatrogasne jedinice, pripadnici civilne zaštite i druge nadležne službe, a zbog razmjera požara angažovana su i dodatna sredstva za gašenje.
Građanima je preporučeno da, dok se stanje ne stabilizuje, što manje borave na otvorenom, posebno djeca, starije osobe i hronični bolesnici. Također se savjetuje držanje zatvorenih prozora i izbjegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom u periodima kada je koncentracija dima najveća.
Istovremeno, gradske vlasti pozvale su građane da do daljnjeg ne odlažu komunalni otpad na javnim površinama kako se ne bi dodatno opteretio sistem prikupljanja otpada, dok se radi na uspostavljanju privremenog rješenja za funkcionisanje deponije.
