Postavljene “flaše”, djeca sakupljaju plastične flaše, a plastičnu ambalažu u njima niko ne odvozi i postaje samo smeće u lijepoj “flaši”.
Podavno je to bilo kada su Lukavački “ekolozi” došli na zaista super ideju da po školskim dvorištima postave “flaše” i druge o like od mreže za sakupljanje plastične ambalaže.
Tada je rečeno da će đaci, kada napune te “flaše” prodati ih i od zarade moći kupiti nešto za sebe, čak se pominjalo i plaćanje ekskurzije tim novcem.
No, kako stvari stoje, ekologija i ekonomija ne idu zajedno, pa tako školama sa sela dok plate odvoz sabranih plastičnih flaša do otkupnih stsnica – ne ostane ništa.
Na naslovnoj fotografiji je “flaša” puna plastične ambalaže u dvorištu škole u Tabacima, koja ovako puna stoji već mjesecima
U ovu područnu školu ide ukupno tek desetak đaka u sva četiri prva razreda.
I šta sada da oni rade sa svim tim flašama? Više bi ih koštalo odvući te flaše nego što bi dobili za njih.
Da to odbuku njihovi toditelji?
Pa ako će im to voziti roditelji, oni će im dati i više novca od zarade za prodaju sirovine da se ne muče sakupljajuči flaše i da ne zroše vrijeme na to.
Ono najgore je: kakvu poruku ovakvim nemarom šaljemo toj djeci? Kako će oni postati “društveno odgovorni građani” kada su njihova najranija iskustva vezana za rkologiju i zbrinjavanjebotpads da je sve to oko ekologije samo “šuplja” i populizam.
Neko bi se trebao zamisliti nad tim.