Investitor teško optužuje Širbegovića: “Sfušerio” objekat, pa pokušao sve prikriti
Prema tvrdnjama investitora Šemse Mujezin iz Vogošće, građevinska kompanija Širbegović inženjering iz Gračanice namjerno je napravila nedostatke na objektu koji su ugrozili postojeći poslovni objekat u blizini.
Nakon angažovanja Instituta za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Sarajevu (IMK), zaključeno je da postoji rizik od rušenja ili ozbiljnih oštećenja objekta tokom srednje jakih zemljotresa.
Privatni investitor Mujezin optužuje građevinsku kompaniju iz Gračanice da je ne samo napravila nedostatke u radu kao izvođač montažnog dijela konstrukcije na njegovom objektu, već je i namjerno kamuflirala te nedostatke kako bi prikrila opasnosti po sigurnost ljudi i stabilnost objekta.
Izvođač je navodno imao namjeru prevariti investitora, prikrivajući dijelove konstrukcije koji nisu u skladu sa projektom. Nadzorni organ je utvrdio nedostatak većine ankera koji su važni za stabilnost objekta, a neki su čak bili kamuflirani ili djelomično postavljeni.
Institut za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Sarajevu potvrdio je tvrdnje o propustima izvođača radova, što je rezultiralo nezadovoljstvom investitora Mujezina i brigom za pouzdanost nosivog sistema objekta.
Prilikom pregleda građevine u sredini decembra 2022. godine, većinom su bili završeni radovi na postavljanju prefabrikovanih nosivih elemenata.
U analizi Instituta za materijale i konstrukcije Sarajevo, primećene su namjerne nepravilnosti pri montaži, posebno kod oslanjanja glavnih krovnih nosača na stubove, gde je korišćen uobičajeni ‘viljuškasti’ oslonac.
Na većem broju oslonaca nedostajale su horizontalne šipke (ankeri) predviđene projektom za povezivanje stubova sa krovnim gredama. Takođe, na nekoliko stubova su zapažene čelične pločice sa zavarenim ostacima ankera, ali bez kontinuiranih horizontalnih ankera koji su trebali povezati obraze viljuškastog oslonca sa glavnim krovnim nosačem.
Nedostaci u vezi stubova i spratnih greda su takođe evidentirani, gde ankera (trnova) koji su trebali povezati stubove i spratne grede nisu postavljeni. Nadzorni organ je zabilježio ove nedostatke u zapisniku.
Izvještaj navodi da je izvođač namjeravao prikriti nedostatke i obmanuti investitora tvrdnjom da su postavljeni horizontalni ankera kao veza između stubova i krovnih nosača, koristeći manje dijelove ankera i ljepilo. Utvrđeno je da većina ankera koji su predstavljali vezu između stubova i krovnih nosača, stubova i spratnih greda, kao i glavnih krovnih nosača i sekundarnih krovnih nosača, nisu postavljeni.
Ove radnje izvođača ne samo da su protivne građevinskim standardima već i predstavljaju krivičnu odgovornost jer su namjerno ugrozili sigurnost objekta i ljudi.
Takve prakse su nedopustive prema važećim zakonima i standardima u građevinarstvu, što bi moglo rezultirati oduzimanjem svih ovlaštenja i trajnom zabranom bavljenja ovim poslom.
Ankeri koji su trebali biti dužine 65 cm kao veza između vrha stubova i glavnih krovnih nosača su zamijenjeni mini ankerima dužine 12 do 15 cm.
Ovo postavlja pitanje krajnjeg cilja ove namjere prikrivanja i kamuflaže.
Konstrukcija je trenutno nesigurna, ugrožavajući imovinu i ljude u neposrednoj blizini susjednog objekta koji takođe pripada investitoru.