Izgleda da se čekalo da što više domaćinstava pređe na grijanje na struju (konverter grijalice, inverter klimr, toplotne pumpe, …) pa da im se tek tada struja poskupi
“Nakon što je u 2023. godini ostvaren rekordan gubitak od čak 140 miliona KM” iz EP BiH su za sredinu godine najavili povećanje cijene el. energije, ali ovaj put i za domaćinstva.
Poslovni.hr u svom članku od 23. decembra 2023. godine o izvozu struje iz BiH piše sledeće:
“Fizički obujam izvoza električne energije iznosit će 7,9 TWh, što je povećanje od 15 posto u odnosu na 2022.
Vrijednost izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine ove će godine premašiti milijardu KM, istaknuto je na sjednici Upravnog odbora bosanskohercegovačkog odbora Međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave održanoj u Sarajevu.”
Elem, para se zaradi, ali nesposobnost, kriminal, pljačka, izvlačenje novca, prekomjerna zapošljavanja, astronomske plate u EP BiH, … biti će namireni iz džepova onih koji ništa nisu krivi – iz džepova građana.
Jedan od razloga povećanja cijena struje se nazire iz dijela teksta gdje se kaže” – “u najavi su pregovori u vezi Granskog kolektivnog ugovora sa SEER-om FBiH, a čiji ishod može imati uticaja na troškove radne snage u planskom periodu.” a to u prevodu znači da je jedan od razloga poskupljenja struje i novi rast plata radnika EP BiH.
Kako će se povećanje cijene el. energije odraziti na privredu, nije teško naslutiti: dati će dobar izgovor poslodavcima za zaustavljanje rasta plata, a možda i smanjenja istih, pa i otpuštanje radnika.
Šta će značiti za domaćinstva, tu je već komplikovanija situacija.
Da poskupljuje samo struja, ne bi bilo toliko zlo, ali znajući da će poskupljenje struje zloupotrijebiti i mlinari na potoku (mlin na vodu) a ne samo oni kojima je struja zaista stavka u cijeni proizvodnje, jasno je da će to biti bič sa stotinu struna koji će punom snagom raspaliti po leđima običnog građanina.
Od svega što se može pročitati u medijima o ovoj temi, najinteresantniji je ipak sljedeći dio:
“Bitno je kupce i javnost uvjeriti da je postepeno povećanje prodajnih cijena energije, naročito za domaćinstva, uzimajući u obzir troškove proizvodnje i tržišne okolnosti, nužno ako želimo na duži rok računati na domaće izvore električne energije koji će biti okolinski i klimatski prihvatljiviji od postojećih”, stoji u dokumentu.”
Najvažniji dio je onaj koji kaže “postepeno povećanje prodajnih cijena energije, naročito za domaćinstva …”.
Kao prvo, iz te rečenice se vidi da je ovo prvo od više poskupljenja el. energije za domaćinstva koja su planirana.
Masovna kupovina grijnih tijela kao što su konverter grijalice, inverter klime, toplotne pumpe, i slično, bio je izgleda razlog da se poskupljenja struje odgode dok se tržište ne preplavi pomenutim artiklima.
Sjetimo se samo početaka grijanja na pelet:
U početku je cijena peći za pelet išla i do 10.000 KM, ali je tona peleta bila ispod 200 KM.
Međutim, kako je sve više peći prodavano, njihova cijena je padala – a cijena peleta rasla, da bi pelet u 2020 dostigao cijenu i do 1.000 KM po toni.
Znači: jednokratno ulaganje se smanjivalo, a dugoročno povećavalo.
Bojimo se da je isti slučaj i sa klimama i drugim, mada iskreno, cijene i klima i njihove ugradnje su uglavnom rasle.
Da li će najavljivanje poskupljenja struje usporiti pa i zaustaviti pomamu za kupovinama “štedljivih klima” ostaje da se vidi, ali da će s vremenom poskupljenja pojesti uštede, tu teško da može biti dvojbe.
Čovjek ne može a da se ne pita: hoće li građani uspjeti “ušparati” na grijanju barem ono što su dali za kupovinu i ugradnju klime, dok grijanje na klimu, kao i grijanje na pelet, ne bude skuplje od konvencionalnog grijanja na ugalj i drva?