Skupu prisustvovali i bivši premijer TK Kadrija Hodžić, bivši načelnik opštine Lukavac Zijad Žiko Omerdić, i drugi uglednici.

U zaista prijatnom ambijentu restorana-bara Centra za kulturu Lukavac, popunjenom do posljednjeg mjesta, uz idealnu scenografiju crvenih zavjesa, sinoć je SDP Lukavac održao promociju svog izbornog programa. Promocija je organizovana u vidu interaktivne panel diskusije, tako da je atmosfera bila prijateljska i opuštena.Između svega rečenog, posebno se istaknuo naglasak koji je SDP stavio na zdravstvenu zaštitu i ekologiju, s fokusom na zagađenje zraka, ali i vode i zemljišta u Gradu Lukavcu. Istaknuta je potreba za postavljanjem novih mjernih stanica širom grada kako bi se precizno pratila kvaliteta zraka.Ponovo je kritički pomenuto odbijanje gradonačelnika da se u Dom zdravlja Lukavac nabavi CT aparat, čime bi se omogućilo pravovremeno otkrivanje najtežih bolesti i spašavanje, odnosno produžavanje života građanima.Izneseni su zabrinjavajući statistički podaci prema kojima GIKIL dnevno u zrak ispusti čak 68 tona raznih štetnih čestica, Šišedžam Soda 12 tona, a Cementara Lukavac 6,5 tona. Na godišnjem nivou to izgleda ovako:

To na godišnjem nivou:
GIKIL – 24.820 tona
Šišedžam – 4.380 tona
Cementara – 2.380 tona.

Ukupno, te tri fabrike za godinu dana ispuste u zrak iznad Lukavca 31.580 tona štetnih čestica.Napomenuto je da je trenutna vlast u Lukavcu došla na krilima parole „Da Lukavac prodiše,“ ali da je osam godina nakon toga stanje u Lukavcu gore nego tada. Posebno je istaknut još jedan problem, poznat kao “Bijelo more,” te plan da se površinski kop Šikulje pretvori u odlagalište za kancerogenu šljaku iz Termoelektrane Tuzla.Što se tiče političke scene u Lukavcu, SDP smatra da vođenje politike treba biti u realnim okvirima, uz konsenzus svih stranaka kada je riječ o opštem dobru.O predškolskom odgoju i školovanju mladih govorila je Alma Džindić. U tom dijelu panela istaknuta je sramotna diskriminacija pri prijemu djece u vrtiće, ali su također predložena rješenja. SDP predlaže subvencioniranje razlike u cijeni između Gradskog vrtića (160 KM) i privatnih vrtića (250 – 300 KM) kako bi se izjednačili troškovi za sve roditelje. Također je predložena mogućnost organizovanja vrtića u većim seoskim mjesnim zajednicama kao što su Puračić, Dobošnica, Devetak i Poljice.Važna tema bila je i (ne)funkcionisanje mjesnih zajednica kao osnovnog nivoa lokalne samouprave. Socijaldemokrati žele unijeti brojne promjene, među kojima je jedna od najvažnijih ta da predsjednike mjesnih zajednica ne bira politika, već mještani sami. Također je predložen model po kojem bi svaka mjesna zajednica imala svoj budžet, odnosno da se u gradskom budžetu izdvoje sredstva za svaku MZ, a mjesne zajednice bi kandidovale projekte za koje bi povlačile ta sredstva i ulagale u svoj razvoj.Gotovo da nije ostala ni jedna bitna tema nedotaknuta, niti su izostala konkretna rješenja i ideje za rješavanje istih – od sporta, preko kulture, zdravstva, ekologije, pa sve do pitanja pitke vode.