Svim radnicima podijeljena je pomoć po 1.000 KM, kako onima sa minimalnim platama, tako i onima sa najvećim platama u Upravi JP Rad.

Ne tako davno, u JP Rad je bila usijana atmosfera oko niskih ličnih primanja radnika operative, i velikih razlika u ličnim primanjima radnika i administracije u tom preduzeću, te oko učestalih zapošljavanja “svega i svačega” (kako se na jednom od kriznih sastanaka izrazio jedan od sindikalaca) i to uglavnom u administraciju.

Primjera radi, po našim informacijama, ovo preduzeće je prije dvije godine imalo 2-3 inženjera, a sada ih ima preko 10 – a nedavno je otboren namjenski konkurs za još jednog, i sve to u vrijeme kada mu se oduzimaju nadležnost i zarada, i prenose na nova Javna preduzeća, kao što je zaista nepotrebno JP Vodovod i kanalizacija.

Sa druge strane, u popularnom “komunalnom” situacija danas sa 20 nije ništa bolja nego prije 2 godine sa njih 2-3.

U decembru prošle godine, Vlada FBiH je donijela Uredbu o isplati pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM, koja se odnosi se na sve poslodavce, uključujući i javna preduzeća. Ova uredba, donesena je 12. decembra 2023. godine, i omogućava poslodavcima isplatu neoporezive pomoći radnicima kako bi se ublažili efekti inflacije.

“Ova pomoć se ne smatra plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu.”

Uredba predviđa da isplata može biti jednokratna ili u maksimalno šest tranši, s tim da ukupni iznos ne smije preći 2.520 KM. Poslodavci su obavezni donijeti interni akt kojim će urediti detalje isplate, a pomoć se može isplatiti do 30. juna 2024. godine .

JP Rad Lukavac, sa svim novčanim problemima, definitivno nije jedno od preduzeća koje sebi može priuštiti isplatu pomoći, pa, koliko je nama poznato, novac za isplatu po 1.000 KM svim radnicima je došao iz gradskog budžeta (oko 200.000 KM), i nismo sigurni da li je to urađeno po osnovu ove Odluke Vlade FBiH niti da li je u JP Rad fonesen ikakav akt o njenoj isplati.

Prema Zakonu o javnim preduzećima – Javni sektor, uključujući javna preduzeća, uglavnom se finansira iz vlastitih prihoda (npr. pružanjem usluga) i budžetskih sredstava koja su specifično namenjena za određene svrhe. Javna preduzeća mogu koristiti sredstva iz svojih prihoda za isplate radnicima, ali korišćenje gradskog budžeta za direktnu pomoć radnicima može biti problematično ukoliko to nije jasno predviđeno zakonom ili budžetskim planom.

Pošto Uredba Vlade FBiH nalaže da poslodavac isplati pomoć, a Grad Lukavac je osnivač a ne poslodavac (mada politika itekako “daje” poslove), nije baš čisto da li je poslodavac mogao isplatiti “tuđi novac”.

Uglavnom, time se u političkoj većini Grada Lukavca računa da je kupljen mir u komunalnom do izbora u oktobru.

Pošto je svima jasno da do prekomjernih zapošljavanja u administraciju i upravu JP Rad dolazi baš od strane politike “uhljebljivanja” koju revnosno provodi većina u vlasti Grada Lukavac, opravdano se postavlja pitanje moralnosti i legalnosti takve “tranše” komunalnom. Razlog je više nego jasan: kupovinom mira u komunalnom novac iz budžeta grada Lukavca se troši isklučivo u interesu određenih stranaka i pojedinaca, što NIJE namjena gradskog budžeta – a koji su ionako u prvom redu i kreirali problem sa prevelikim brojem radnika što je rezultiralo nedostatkom novca za sve plate, i manjim platama za radnike.

Plata jednog inženjera je višestruko veća od plate običnog radnika – a radnici a ne inženjeri (pogotovo u tom nerealnom broju) zarađuju novac preduzeću.

JP Rad danas ima inženjera koliko osrednja građevinska kompanija – a od građevine imaju samo iskop i “zakop” kanala, pokoji izbetonirani šaht, i slične smijurije od posla koje u stvari rade NKV radnici i tesari – “bez projekta”.

Primjera radi:

Prema dostupnim informacijama, Tehnograd d.o.o. Tuzla zapošljava ukupno 72 radnika, među kojima je 6 diplomiranih inženjera. Firma se bavi građevinarstvom i inženjeringom, izgradila je nebrojene zgrade i druge objekte, a u sklopu kompanije djeluju posebne poslovne jedinice u Sarajevu i proizvodna jedinica za beton i betonske elemente u Tuzli, i sve to sa samo 6 inženjera i ukupno 72 radnika, dok JP Rad za kopanje kanala i betoniranje pahtova ima duplo više inženjera ) http://tehnograd.ba/o-nama i http://www.tehnograd.ba/ ).