Prema procjenama, u najgorem scenariju zemljotres i cunami mogli bi odnijeti više od 200.000 života.

Nakon nedavnog zemljotresa magnitude 7.1 koji je pogodio japanski otok Kyushu, meteorolozi su upozorili na mogućnost cunamija i povećan rizik od megazemljotresa.

Iako nije zabilježena veća šteta, vlasti su apelovale na oprez, naglašavajući da upozorenje ne znači sigurni dolazak megazemljotresa, već povećanu vjerovatnoću.

Stanovnicima je preporučeno da budu pripravni, obezbijede zalihe i razmotre evakuaciju, dok su mjere opreza uključivale usporavanje brzih vozova i otkazivanje premijerovih prekomorskih putovanja.

Japanske vlasti su, i pored kasnijeg povlačenja većine upozorenja, zadržale stanje pripravnosti, jer se Japan nalazi na seizmički aktivnom području poznatom kao Vatreni prsten.

Rascjep Nankai, gdje se sudaraju tektonske ploče, smatra se izuzetno rizičnim, a stručnjaci procjenjuju da postoji 70 do 80 posto šanse za zemljotres magnitude 8 ili 9 u narednih 30 godina.

Međutim, seizmolozi su podijeljeni u mišljenju o realnoj prijetnji. Dok neki vjeruju da je vjerojatnost pretjerana, drugi ukazuju na potrebu za pripravnošću.

Japan se i dalje suočava s visokim rizikom, no pitanje je koliko su trenutna upozorenja opravdana.