Šta bi biljke “udisale”, od čega bi “pravile” kiseonik?
Kada slušate o “porezima na CO2”, o gašenju termoelektrana, o skupljoj registraciji auta koja ispuštaju CO2, o glupostima o izmetu i pr*ežu krava, … želimo da RAZMISLITE O OVOME:
Kada bi na Zemlji nestalo CO2 (ugljen-dioksid), to bi imalo ozbiljne posljedice na biljni i životinjski svijet, kao i na globalni ekosistem i klimu.
Evo nekih glavnih posljedica:
- Biljni svijet: Biljke zavise od CO2 za proces fotosinteze, gde pretvaraju CO2 i vodu u šećere i kiseonik uz pomoć sunčeve svjetlosti. Bez CO2, biljke ne bi mogle da rastu normalno. Ovo bi dovelo do masovnog uvenuća biljaka, što bi dramatično smanjilo opstanak mnogih životinjskih vrsta koje se hrane biljkama.
- Klimatski uticaji: CO2 je glavni gas odgovoran za efekat staklene bašte. Njegovo smanjenje bi moglo značajno uticati na globalne temperature. Iako direktno nestajanje CO2 nije realno, značajno smanjenje može dovesti do hlađenja atmosfere.
- Kiselost okeana: CO2 delimično apsorbuje okeane, što dovodi do povećanja kiselosti okeana. Nestanak CO2 bi smanjio ovaj proces, što bi moglo uticati na morske ekosisteme, posebno na organizme koji zavise od ravnoteže pH.
- Uticaj na životinje: Mnoge životinjske vrste zavise od biljaka koje su osnovna hrana. Gubitak biljaka zbog nedostatka CO2 bi imao lančane efekte na celokupni lanac ishrane, što bi dovelo do dramatičnih promkena u životinjskim populacijama.
Ukratko, nestanak CO2 bi bio katastrofalan za globalni ekosistem i klimu, izazivajući dramatične promjene u biljnom i životinjskom svijetu, kao i u klimatskim uslovima.