Mimo zdravog razuma planirana izgradnja mini hidroelektrane sa samom izvoru Une.

Na Vrelu Une, kod Srba (HR) okupili su se mještani koji sprječavaju nastavak izgradnje MHE na samom izvoru najljepše rijeke na Balkanu.

Projekat izgradnje mini hidroelektrane na izvoru rijeke Une provodi kompanija “Una Consulting” d.o.o. iz Bihaća.

“Una Consulting” d.o.o. iz Bihaća osnovana je 2016. godine. Vlasnik firme je Sead Škarica, a firma se bavi projektovanjem i izgradnjom hidroelektrana, uključujući i mini hidroelektrane na rijeci Uni.

Ova kompanija je dobila koncesiju za izgradnju i eksploataciju mini hidroelektrane na ovom lokalitetu. Projekat je izazvao kontroverze i protivljenje lokalne zajednice i ekoloških aktivista zbog potencijalnog negativnog uticaja na okoliš i ekosistem rijeke Une.

Dozvolu za izgradnju mini hidroelektrane (MHE) na izvoru rijeke Une izdala je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine. Odluku o dodjeli koncesije donosi Vlada Federacije BiH, dok je za tehničku i ekološku procjenu zaduženo Ministarstvo okoliša i turizma FBiH. Različite dozvole uključuju ekološke, građevinske i energetske dozvole koje izdaju relevantne institucije na entitetskom i kantonalnom nivou.

Dva maloumnika koji su kumovali ovom projektu su Nermin Nikšić (SDP) koji je na čelu Vlade FBiH, i Amir Fazlić (SDA), koji je na čelu Ministarstva okoliša i turizma Federacije Bosne i Hercegovine.

Edhem Bičakčić (SDA), bivši premijer Federacije Bosne i Hercegovine i nekadašnji generalni direktor Elektroprivrede BiH, imao je značajnu ulogu u promoviranju izgradnje mini hidroelektrana (MHE) u Bosni i Hercegovini. Kao lider Elektroprivrede BiH, Bičakčić je bio aktivan u inicijativama koje su se ticale razvoja energetskog sektora, uključujući obnovljive izvore energije. Njegova podrška i zalaganje za projekte mini hidroelektrana doprinijeli su razvoju i implementaciji politika i zakona koji su omogućili investicije u ovaj sektor.

Praksa izgradnje mini hidroelektrana (MHE) u Bosni i Hercegovini počela je značajnije da se razvija početkom 2000-ih godina. Nije jednostavno odrediti pojedinca ili jednu instituciju koja je “prva” uvela ovu praksu, jer je to bio rezultat različitih faktora uključujući zakonodavstvo, investitore i inicijative za obnovljive izvore energije.

Uvođenje MHE je bilo podržano zakonodavstvom koje je omogućilo privatnim investitorima da ulažu u sektor obnovljive energije, uz podršku domaćih vlasti i međunarodnih organizacija koje su promovirale zelenu energiju. Na entitetskom nivou, relevantna ministarstva i agencije za energetiku su bile ključni igrači u promovisanju i regulaciji izgradnje MHE.

U 2020. godini, na čelu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine bio je Zoran Tegeltija (SNSD), koji je preuzeo dužnost predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH u decembru 2019. godine, a na čelu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine 2020. godine bio je Fadil Novalić (SDA), koji je obavljao funkciju premijera Federacije BiH od 2015. godine.

Elektroprivredom Bosne i Hercegovine (EP BiH) je u 2020. godini upravljao Admir Andelija (SDA), koji je postao generalni direktor u februaru 2020. godine.

Sami odredite koji pojedinci i koje stranke snose koliku odgovornost za upropaštavanje rijeka u BiH, pljačku građana kroz “porez” za obnovljive izvore energije na računima za struju, i samobogaćenje i pogodovanje bogaćenju pojedinaca kroz finansiranje izgradnke MHE novcem koji građani plate kao “porez” za obnovljive izvore energije.