Transparentnost, pristup informacijama i učešće javnosti u fokusu sastanka održanog 11. februara 2026. godine

Aarhus centar u Bosni i Hercegovini održao je 11. februara 2026. godine sastanak sa predstavnicima OSCE-a, na kojem je razmatrana tema projekta Južne plinske interkonekcije. Sastanak je organizovan u okviru političke analize aktuelnih procesa u Federaciji BiH koju provodi OSCE, s ciljem razmjene informacija i sagledavanja ovog značajnog infrastrukturnog projekta iz različitih uglova.

Tokom razgovora poseban akcenat stavljen je na pitanja transparentnosti procesa, pristupa informacijama, učešća javnosti u donošenju odluka, kao i poštivanja okolišnih procedura i standarda.

Predstavnici Aarhus centra u BiH upoznali su sagovornike sa dosadašnjim konsultativnim procesima, izazovima koji se javljaju na terenu, te otvorenim pitanjima vezanim za primjenu relevantnog okolišnog zakonodavstva i participativnih mehanizama u realizaciji projekta.

Iz Aarhus centra u BiH istaknuto je da je od ključne važnosti da veliki infrastrukturni projekti budu praćeni punim poštivanjem principa Aarhuske konvencije, posebno kada je riječ o pravovremenom informisanju javnosti, stvarnom i smislenom učešću građana u procesima odlučivanja, te dosljednoj primjeni okolišnih propisa.

Aarhus centar u BiH nastavlja zagovarati transparentne i inkluzivne procese, kao i zaštitu javnog interesa u svim fazama planiranja i realizacije infrastrukturnih projekata koji imaju dugoročne posljedice po okoliš i lokalne zajednice.

Izvor: Aarhus centar u BiH