Gust crni dim, spaljivanje otpada i ugrožavanje prirode iznad jezera Modrac izazivaju zabrinutost građana Lukavca

Građani i aktivisti ponovo upozoravaju na problem ilegalne deponije i navodne divlje spalionice na području Svatovca, iznad jezera Modrac u pravcu Vijenca, gdje se, prema njihovim tvrdnjama, već duže vrijeme bilježi spaljivanje otpada i pojava gustog crnog dima koji se širi i do područja Živinica.

Postavlja se pitanje zašto nadležne institucije ne reagiraju, te kako je moguće da su za jedne građane obaveze odvoza otpada jasno propisane i naplaćene, dok se s druge strane, na poznatim lokacijama, otpad nesmetano odlaže i spaljuje.

Prema navodima građana, na ovom području borove šume, u čijem se podnožju nalaze izvori pitke vode, kao i nekoliko izletišta i potencijalnih rekreativnih zona, umjesto prirodnog ambijenta sve češće se osjeća dim i proizvodi sagorijevanja plastike, guma i drugog otpada.

Najviše su pogođene mjesne zajednice Poljice i Priluk, ali se, kako se ističe, negativni utjecaj osjeća i mnogo šire.

Građani i aktivisti postavljaju pitanje nadležnim institucijama: ko je odgovoran za sanaciju ove lokacije i kada će se konačno stati ukraj višegodišnjem problemu nelegalnog odlaganja i spaljivanja otpada na Svatovcu.

Izvor i fotografije: FB stranica “Sačuvajmo prirodu Lukavca