Federalni ministar Vedran Lakić poručuje da Vlada FBiH, i bez upravljačkih nadležnosti, nastavlja pomagati radnicima i tražiti rješenja nakon odluke o obustavi proizvodnje
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić oglasio se povodom odluke Skupštine povjerilaca o obustavi proizvodnje u Koksara Lukavac u stečaju, ističući da je fokus institucija Federacije Bosne i Hercegovine prije svega na zaštiti prava radnika i ublažavanju posljedica po grad Lukavac.
Lakić je naglasio da odluka o obustavi proizvodnje ima teške posljedice po radnike, njihove porodice i lokalnu privredu, ali i podsjetio da problemi u Koksari nisu novijeg datuma. Prema njegovim riječima, riječ je o dugogodišnjem procesu nagomilavanja dugova, poslovnih izazova i izostanka održivih rješenja, zbog čega je danas izuzetno teško pronaći model koji bi garantovao stabilno poslovanje.
Iako Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nema zakonske nadležnosti nad upravljanjem Koksarom, ministar ističe da su u protekle dvije godine uloženi značajni napori kako bi se očuvala proizvodnja i pronašli potencijalni partneri. Kao jedan od primjera naveo je dogovor da tadašnji ArcelorMittal Zenica ugasi vlastitu koksnu bateriju i koks nabavlja iz Lukavca, čime je, barem privremeno, otvoren prostor za stabilnije poslovanje fabrike.
Dodatno, kroz saradnju s Elektroprivredom BiH omogućeni su reprogrami obaveza i kontinuitet snabdijevanja električnom energijom, dok su sa Željeznicama Federacije BiH vođeni razgovori kako bi se, uprkos dugovima, izbjegao potpuni prekid poslovnih aktivnosti.
Lakić naglašava da je teret s kojim se danas suočava Koksara rezultat najmanje petnaest godina loših odluka i okolnosti, te da aktuelna vlast sada pokušava sanirati posljedice tog dugog procesa. U tom kontekstu, Ministarstvo je u stalnoj komunikaciji sa stečajnim upravnikom i Sindikatom radnika Koksare.
– “Prioritet ostaje zaštita prava zaposlenih. U proceduri je odluka o uvezivanju radnog staža za 76 radnika, za što će biti osigurano više od 135.000 KM” – istakao je Lakić, dodajući da Vlada FBiH neće odustati od razgovora s potencijalnim investitorima koji bi mogli donijeti dugoročnije rješenje za Koksaru i Lukavac.
Na kraju je poručio da je istovremeno važno da nadležne institucije daju jasne odgovore kako je došlo do situacije u kojoj se jedno industrijski značajno preduzeće našlo pred ovakvim ishodom, te naglasio da Vlada Federacije BiH ostaje uz radnike i građane Lukavca u ovom, kako je rekao, izuzetno teškom trenutku.
Izvir: FTV
